Üniversitemizin Patent Başarısı

25 Kasım 2022 Cuma

Üniversitemiz patent tescillerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

“Anti grayanotoksin özgül antikorların üretilmesi ve grayanotoksinin immünolojik olarak ölçülmesi” ve “Virüs maske kartuşu” başlıklı buluş başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zihni Açar Yazıcı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Abdulkadir Gündüz, Prof. Dr. Ahmet Kalkan, Prof. Dr. Ali Osman Kılıç ve Prof. Dr. Sevgi Kolaylı tarafından geliştirilen “Anti grayanotoksin özgül antikorların üretilmesi ve grayanotoksinin immünolojik olarak ölçülmesi” başlıklı buluş, immünojenik olmayan grayanotoksinin (GTX) immünojenik hale getirilmesi yöntemi, grayanotoksine özgül antikorların üretilmesi, grayanotoksin özgül antikorlarının insanlaştırılması, orman gülü balı veya orman gülü karışmış değişik ballardaki grayanotoksin (GTX) miktarlarının hızlı, kolay, ucuz ve güvenilir bir şekilde tayin edilmesi ve deli bal zehirlenmesi vakalarında vücut sıvılarındaki GTX’in ELISA ve dipstick gibi immünolojik yöntemlerle ölçülmesi ile ilgilidir.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin tarafından geliştirilen “Virüs maske kartuşu” başlıklı buluş, bakteri ve virüslerin tutulması ve aynı zamanda etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir maske kartuşu ile ilgilidir.

Geliştirmiş oldukları bilimsel buluş dolayısıyla öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.